13+1 jele annak, hogy a legjobb barátunk már nem a legjobb barátunk többé

Minimum fájdalmas rádöbbenni, hogy a legjobb barátunk már nem a legjobb barátunk, de néha az ilyen fájdalmas realizálások minden érintett javára szolgálnak.

Pán Péter Sohaországban még simán bízhatott abban, hogy soha nem fog felnőni, és a barátai örökre mellette maradnak. A valóság azonban az, hogy mi, emberek, ebben a valóságban, időnként elveszítünk barátokat - még olyanokat is, akikről úgy gondoljuk, örökre mellettünk maradnak majd.

Mindenkinek van egy különleges barátja, aki más, mint a többi - legyen az akár egy középiskolai haver, egy koleszos szobatárs, a szomszédunk - bárki is legyen az, aki jóban-rosszban mellettünk állt. Aztán hirtelen egyikőtök elköltözik, férjhez megy / megnősül, gyerekek születnek, vagy éppen spirituális világkörüli utazást tesz és teljesen megváltozva tér vissza. Egyre kevésbé keresitek egymás társaságát, nem tudtok egymás dolgairól annyit, mint régebben.

A barátság az emberi kapcsolatok egy olyan fajtája, amiért megéri küzdeni, így alaposan gondoljuk át, tényleg megtettünk-e mindent, mielőtt bedobjuk a törölközőt. A legjobb barátság "státusz" ellenőrzésére álljon itt egy néhány pontból álló lista, amelynek segítségével remélhetőleg tisztán fogunk látni az ügyben.

1. NEM TALÁLKOZTOK OLYAN GYAKRAN. Ha a barátságot életben akarjuk tartani, táplálni kell. Amikor az összejövetelek elmaradoznak, az már egy árulkodó jel: persze, mindkét fél életében lehetnek röviebb-hosszabb ideig tartó elfoglaltságokkal teli időszakok, de ha már egymásra nem tudtok időt szakítani, az egy árulkodó jel. Elköltöztetek, így nem megy a személyes találkozás? Ott a Skype. Ha arra sem jön össze az idő, akkor bizony "Houston, baj van!".

2. NEM BESZÉLGETTEK OLYAN GYAKRAN. Nem személyes beszélgetésre gondolunk; a technika vívmányainak hála nem kell egy jó beszélgetéshez személyesen jelen lenni. SMS, telefonhívás, e-mail, Skype, Viber - mind a kommunikáció egy-egy formáját testesíti meg. Így ha a beszélgetések elmaradnak, az nem azért történik, mert nem tudtok, hanem azért, mert nem is akartok.

3. ELMARADOZNAK A "MI ÚJSÁG VELED?" JELLEGŰ HÍVÁSOK. Egy csörgetés, és már meg is lehet beszélni a legfontosabbakat; történjen ez akár ebédszünetben, vagy hajnali háromkor, hiszen a kommunikációs csatornák nyitva tartása nagyon fontos. Ha azok nincsenek a helyükön, hogyan is lehetnétek legjobb barátok.

4. A FACEBOOK TÖBBET TUD AZ ÉLETÉRŐL, MINT TE. Nem tudtad, hogy hétvégére Franciaországba utazik? Nem tudtad, hogy új pasija / nője van? Miután a legaktuálisabb információkat a Facebookról szerezzük be róla (vagy bárki mástól), akkor ott már problémáról beszélhetünk.


5. MÁSOKKAL OSZTJÁK MEG TITKAIDAT. A legjobb barátok nagyon jó titoktartók, de ha ezeket a titkokat másoktól halljuk vissza, az illetőt nyugodtan le lehet húzni a legjobb barát listájáról. Ugyanez áll miránk is - ha pletykálásban veszünk részt, és ilyeneket elkotyogunk, az egészen biztosan nem fér bele a legjobb barátságba.

6. KEZDESZ IRIGYKEDNI. A barátok tudnak örülni egymás sikerének - legyen szó új partnerről, új autóról, magasabbra kapaszkodott a ranglétrán nálunk; amint erre elkezdünk irigykedni, illetve neheztelve tekintünk rá, biztos jele annak, hogy a barátság ingatag talajon áll. Az irigykedés egy bizonyos szintig érthető, hiszen nincs gond azzal, ha valaki többre vágyik, mint amije van, de ha emiatt a barátunkra neheztelünk, hogy ott aratott sikert, ahol mi nem, akkor barátból könnyedén vetélytárssá válik. 

7. ÉREZHETŐ A VERSENGÉS KÖZTETEK. Az egészséges versengéssel semmi gond, hiszen mindkettőtöket arra ösztönöz, hogy többet hozzatok ki magatokból. Azt azonban jó felismerni, ha túlzásba estek és mindig emelitek a téteket, bizonyítandó, hogy ki a jobb - az már a barátságot is próbára teszi. 

8. TITOKBAN ARRA VÁRSZ, HOGY HIBÁZZON. Ha örömet okoz azt látni, hogy barátunk kudarcot vall valamivel, akkor azt már villogó vészjelzőnek tekinthetjük. A legjobb barátok a helyzettől függetlenül támogatónak kell, hogy legyenek; ha pedig csak látszólag kívánunk neki sikert, közben abban reménykedünk, hogy elbukik, az már nem barátság. 

9. NÉLKÜLED MEGY SZÓRAKOZNI. Ha már rendszeresen arra vágytok, hogy egymás társasága nélkül érezzétek jól magatokat, és erre nem a köztetek lévő távolság az ok, az már jelzésértékű lehet. Még akkor is, ha azzal próbálnak meg bennünket lerázni, hogy azért nem hívtak el, mert tudták, hogy úgysem jönnénk. 

10. A KONFLIKTUSOK NEM OLDÓDNAK MEG. Mint bármely kapcsolat esetén, itt is igaz, hogy nem jó a konfliktusokat kezeletlenül hagyni. A kimondatlan dolgok és nem felszínre kerülő sérelmek a legerősebb barátságot is kikezdik idővel, ha nem teszünk ellene valamit.

11. ÚJ, EGYMÁSNAK ISMERETLEN BARÁTAITOK VANNAK. Semmi gond, ha külön emberekkel megyünk focizni, inni, más a munkahelyi baráti körünk; az igazi legjobb barátság azonban ezeken felülemelkedik, így ha több időt töltünk ezekkel a "haverokkal", mint a legjobb barátunkkal, akkor bizony észre kell venni, hogy eltávolodtatok egymástól.

12. KÍNOS AZ EGYMÁS TÁRSASÁGÁBAN TÖLTÖTT IDŐ. Ha csoportban jól elvagytok, de amint kettesben maradtok, nincs több megosztanivaló, és jönnek a kínos csendek... az bizony problémásnak bizonyulhat a legjobb barátság szempontjából.

13. HALOGATJÁTOK A BESZÉLGETÉSEKET. Ha valami történik velünk, azt a legjobb barátunkkal az elsők között közöljük. Ha halogatjuk azt, hogy ennek az illetőnek beszámoljunk a bennünket ért eseményekről, akkor jó eséllyel már nem nevezetjük a legjobb barátunknak. 

+1. NEM FOGLALKOZTOK A KÜLÖNLEGES ALKALMAKKAL. Persze nem kell barátsági évfordulót tartani, de a születésnapok, névnapok és ünnepek azonban olyan események, amelyeknél nem árt, ha elsőként fejezzük ki jókívánságainkat. Persze az sem baj, ha nem így teszünk, viszont akkor ne csodálkozzunk, ha a barátságunk szintje újraértékelődik.  

VÉLEMÉNYED VAN? OSZD MEG VELÜNK: